DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Zimovaní

Pokud nechceme hady pářit není zimování nutné. Pro úspěšné stimulování páření je zimování vhodné. Je tedy jasné, že hady ze subtropů nezimujeme. U guttát je naopak zimování před samotným pářením velmi vhodné.

Chtěl bych ale také podotknout, že na základě mých zkušeností, není potřeba zazimovávat užovky do dvou let stáří, protože jde o mladé jedince, které s největší pravděpodobností stejně ještě nebudete pářit a navíc to nemá ještě takový řekněme "ozdravný" efekt.

Užovky žijí ve volné přírodě v mírném pásmu, které je dosti podobné, klimatickým podmínkám u nás. Zimování ve volné přírodě jako takové slouží k tomu, aby si užovky odpočinuly a zároveň se jedná o jakousi léčebnou kůru. Na zimování jsou ale mezi chovateli dva názory. Ten jeden říká, že netřeba užovky zimovat, ten druhý říká opak - zimovat. Důvody proč se takto rozhodnout jsou popsány výše - nehledě na další, který je stěžejním důvodem mezi teraristy - stimul pro páření a kvalita snůšek...

Mnoho chovatelů popisuje, že když se užovky červené pářily bez zimování, úspěšnost v oplození vajec a následné líhnivosti je mnohem nižší, než když užovkám dopřejete to, na co jsou ve volné přírodě zvyklé.

Samotnému zimování by měla předcházet hladovka - období, kdy užovku přestaneme krmit - cca 21 dní před samotným zimováním. Užovka se má čas vyprázdnit ( je třeba si uvědomit, že se rapidně zpomalí metabolismus užovky a zbytky nenatrávené potravy by mohly začít hnít, což by mohlo vést k opačnému efektu, než kterého chceme dosáhnout).

Po 7 dnech od zahájení hladovky postupně pomalu snižujeme teplotu v teráriu a také ubíráme světla.

Zhruba po 16 dnech od zahájení hladovky pak vypínáme světlo a teplotu úplně, užovku přeložíme do nějakého plastového boxu s vlhkým podkladem a miskou s vodou a dáme na tmavé místo při telotě 8-15°C. Teplota by neměla klesat výrazně a na dlouhou dobu pod 5°C.  Užovku vždy po nějaké době zkontrolujeme a vyměníme vodu.

Samotné zimování by mělo trvat 2-3 měsíce.

Po skončení zimování opakujeme stejný cyklus jako před zazimováním, ale v opačném sledu. Tedy hada dáme do terária, ale prvních 5 dní netopíme, nesvítíme. Pak postupně přidáváme teplotu a prodlužujeme dobu svícení a po cca 21 dnech začneme svítit a topit tak, jako po celou sezónu a předkládáme první krmení.

Rád bych jen dodal, že je mnoho chovatelů, kteří chtějí své užovky zimovat, ale nemají prostory, kde by mohly snížit teplotu pod 15°C. Žijete-li v panelovém domě, výborný místem pro zimování jsou sklepy (já těchto podmínek plně využívám - teplota se zde pří dlouhodobých venkovních mínusových mrazech okolo -10°C pohybuje nejníže kolem 10°C), popřípadě můžete využít místa, jako jsou spíže (horní část, která není tak "frekventovaná" apd.). Nicméně nepřipadají-li ani tyto či jiné varianty v úvahu, můžete zazimovat pouhým zhasnutím a vypnutím světel v samotném teráriu. Doproučuji pouze zastínit, ať nejde do tera příliš světla.

Chcete-li zimovat hady pouze pro lepší kondici není problém zimovat společně jak samici tak samce. Chcete-li zimovat také kvůli přirozenému stimulu užovek, doporučuji zimovat samce a samice zvlášť...

PŘÍPRAVA NA ZIMOVANÍ

- Odělení samců od samic a vypnutí teploty

 

Čerpáno z internetu